Рецепти

Топло ладно со вафли

By  | 

Ако еден од омилените десерти ви е топло-ладно, тогаш со сигурност ќе ви се допадне и овој прилично едноставен десерт.
Во него ќе ужива целото семјствo.
// Потребни состојки:
1 ¼ млако млеко
2 лажички квасец
1 лажица шеќер
6 лажици стопен путер
1 јајце
3 ½ шолја брашно
1 лажица сол
Готова смеса за бисквити со чоколадо
// Подготовка:
Измешајте ги млекото, квасецот и шеќерот и оставете ги да отстојат 5 до 10 минути. Додадете ги путерот и јајцето.
Додадете ги и брашното и солта и мешајте додека сите состојки не се соединат.
Оставете го тестото да отстои 15 минути, а потоа пресечете го на осмини.
На секоја осмина во внатрешноста додадете ја смесата за бисквити и направете осум топчиња.
На тостер направете вафли од смесата.
По две вафли, една долу и една горе, а меѓу нив вашиот омилен сладолед.

(Лепотица.мк)

You must be logged in to post a comment Login

Остави коментар

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com